Ιστορικές προκρίσεις στους «8» για Σεβίλη και Ρόμα

Μεγάλη νίκη της Σεβίλης, η οποία μέσα στο «Ολντ Τράφορντ» επικράτησε με 1-2 έναντι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και προκρίθηκε δίκαια απόψε στην προημιτελική φάση των «8» στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» μένοντας στο 0-0 για το μεγαλύτερο μέρος του ματς ήταν σαν να πυροβολούν τα πόδια τους με αποτέλεσμα να αποκλειστούν από την νοκ άουτ φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ανδαλουσιανή ομάδα κέρδισε τον αγώνα με δύο σχεδόν συνεχόμενα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (74′ και 78′) από τον Μπεν Γεντέρ, που μπήκε αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα. Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο σκόραρε με τον Ρομελού Λουκάκου στο 84′ αλλά δεν ήταν αρκετό.

Την πρόκριση πήρε και η Ρόμα στο «Ολίμπικο» της ιταλικής πρωτεύουσας, καθώς νίκησε τη Σαχτάρ Ντόνετσκ με 1-0. Ο Έντιν Τζέκο πέτυχε το τέρμα στο 52′, ενώ οι Ουκρανοί φαίνεται να σταμάτησαν να ελπίζουν μετά την αποβολή του Όρντετς στο 79′.

Πηγή : efsyn.gr