«Κόλπο γκρόσο» της Σεβίλης

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σεβίλη

Πολλές φορές το ποδόσφαιρο είναι άδικο και αγώνες κρίνονται από μία φάση, από ένα «τσαφ», από ένα δοκάρι για την ομάδα με τη μεγαλύτερη ρέντα… Ομως χθες στο «Ολντ Τράφορντ» αποδόθηκε απόλυτη δικαιοσύνη και η Σεβίλη πήρε μια παλικαρίσια πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ σε βάρος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Το τελικό 1-2 ίσως εκπλήξει όσους δεν παρακολούθησαν τον αγώνα – όχι όμως όσους είδαν την προσπάθεια των Ανδαλουσιανών, που είχαν προειδοποιήσει από το πρώτο ημίχρονο παίρνοντας την πρωτοβουλία. Αντίθετα ο Ζοσέ Μουρίνιο επέλεξε συντηρητική τακτική για την ομάδα του (οποία έκπληξη!), κρατώντας τη φαντασία στον πάγκο (Μάτα) και επιστρατεύοντας τα επιθετικά του όπλα αφότου η Σεβίλη είχε ανοίξει το σκορ.

Αυτό συνέβη στο 74′, με τον Μπεν Γεντέρ που είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο μόλις μερικά δευτερόλεπτα νωρίτερα. Μια άψογη κάθετη επίθεση των φιλοξενουμένων κατέληξε στα πόδια του Γάλλου επιθετικού που νίκησε τον Νταβίδ ντε Χέα.

Και δεν σταμάτησε εκεί. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο ίδιος έκανε το 2-0 από κοντά, προκαλώντας πια την ύστατη αντίδραση των γηπεδούχων.

Ο Λουκάκου μείωσε με βολέ στο 84′ και το κοινό του «Ολντ Τράφορντ» βγήκε για λίγο από τη σαστιμάρα, πιστεύοντας ότι ίσως υπήρχε ένα θαύμα στα χαρτιά. Ομως αυτό δεν έγινε ποτέ… Και η ισπανική ομάδα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη επί αγγλικού εδάφους και την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, παρέα με τους εκπληκτικούς οπαδούς της που δεν σταμάτησαν στιγμή να τραγουδούν χθες στο «Θέατρο των Ονείρων»…

Στη Ρώμη, η Σαχτάρ φαινόταν άνετη επί 50 λεπτά, με την πολυτέλεια να αμύνεται και να ψάχνει τις αντεπιθέσεις, έχοντας υπέρ της το 2-1 από τον πρώτο αγώνα.

Ομως η Ρόμα πέτυχε στο 52′ το γκολ με τον Εντιν Τζέκο που έσπασε το παθητικό οφσάιντ από την εξαιρετική κάθετη πάσα του Στρόοτμαν και νίκησε τον Πιατόφ περνώντας την μπάλα κάτω από τα πόδια του.

Οι Ουκρανοί έπρεπε πια να επιτεθούν, όμως η προσπάθειά τους απέκτησε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας στο 80′, όταν έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ιβάν Ορντέτς, που δεν μπορούσε να σταματήσει τον Τζέκο παρά μόνο τραβώντας τον πριν μπει στην περιοχή.

Η Ρόμα είναι στα προημιτελικά και ο Κώστας Μανωλάς ο μοναδικός Ελληνας ποδοσφαιριστής στην τελική οκτάδα του Τσάμπιονς Λιγκ…

Πηγή : efsyn.gr